Loading...

HOME  /  ABOUT  /  CAREER OPPORTUNITIES

CAREER OPPORTUNITIES

We specialize in the design, installation, maintenance, and application of integrated solutions for security systems all over Cyprus and abroad providing professional services. Using state –of – the art systems and equipment we build long-term partnerships based on trust. We strive to cover and excite our customers’ needs and apply pioneering systems and solutions to all market sectors – residential, governmental, and commercial.

Our dedicated people are well trained to deliver high-quality services keeping high standards on a professional level. We embrace an environment where all ideas come together, and people communicate for exchanging knowledge and improve day by day delivered services to our customers.

People with vision and innovative ideas can always be part of our team.

POSITION

Full time job at Alarm Receiving Centre

DEPARTMENT

Alarm Receiving Centre

RELEASED DATE

16/11/2023

LAST APPLICATION DATE

26/11/2023

θέση Χείριστής Κέντρου Λήψης Σημάτων

Αποστολή Βιογραφικού στο Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο: monitoring@securiton.com.cy η τηλεφωνικώς στο 25822960 η' 94049902

Απαραίτητα Προσόντα :

  • Απολυτήριο Λυκείου η Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης
  • Πολύ Καλή γνώση Ελληνικής & Αγγλικής Γλώσσας.
  • Πολύ Καλή γνώση Η/Υ
  • Λευκό ποινικό μητρώο
  • Εμπειρία σε παρόμοια θέση θα θεωρηθεί επιπρόσθετο προσόν.

Προσωπικά Χαρακτηριστικά :

  • Άριστες Επικοινωνιακές Ικανότητες μέσω τηλεφώνου.
  • Κριτική Σκέψη.
  • Υπευθυνότητα και ακεραιότητα χαρακτήρα.
  • Ομαδικό πνεύμα συνεργασίας.
  • Σοβαρότητα και εχεμύθεια.

Καθήκοντα :

  • Παρακολούθηση και αξιολόγηση των σημάτων που λαμβάνονται από τον κεντρικό σταθμό με αποτελεσματική ανταπόκριση αναλόγως της σοβαρότητας του
  • Διαχείριση τηλεφωνικού κέντρου.
  • Παρακολούθηση Κλειστών Κυκλωμάτων Τηλεόρασης
  • Επικοινωνία με πελάτες
  • Καθημερινός έλεγχος Συμβάντων και ετοιμασία αναφοράς ασφαλείας.
  • Τηλεφωνική υποστήριξη σε τεχνικά προβλήματα.
  • Δυνατότητα Εργασίας σε σύστημα βάρδιας.

Προσφέρεται :

  • Μισθός αναλόγως προσόντων και πείρας
  • 13ος Μισθός (Μπόνους Χριστουγέννων )
  • Εκπαίδευση σε Ηλεκτρονικά Συστήματα Ασφαλείας.
  • Ταμείο Αδειών και ότι προβλέπεται από σχετική νομοθεσίας (Άδειες, ΓΕΣΥ, κλτ)